JESTEŚMY SZKOŁĄ PARTNERSKĄ:

ul. Ignacego Daszyńskiego 154, 44-100 Gliwice

Kurs Stacjonarny Sorobanu

Cedflow

Forma nauki adresowana do dzieci, które mogą uczyć się stacjonarnie w jednej z naszych klas. Kurs prowadzony jest według wytycznych metody Ishido-Shiki. Umożliwia naukę obliczeń na japońskim abakusie i arytmetyki mentalnej przyjazną i wydajną metodą.

Naszym kursantom pozwala przejść pełną, japońską ścieżkę nauki. Uczniowie zdają japońskie egzaminy i uzyskują wyjątkowe certyfikaty Japońskiego Związku Sorobanu. Wysoką jakość naszych kursów  potwierdzają osiągnięcia dzieci w różnych konkursach. Z dziećmi pracują wykwalifikowani trenerzy metody Ishido-Shiki. Sprawdź osiągnięcia naszych kursantów.

Przejdź pełną japońską ścieżkę przyjaznej i wydajnej nauki opartej na metodzie Ishido-Shiki.

Skontaktuj się!

Zadzwoń

+48 889 416 827

Godziny Otwarcia

Pon - Pt: 9:00 - 20:00
Sob: 9:00 - 13:00

Adres

ul. Ignacego Daszyńskiego 154, 44-100 Gliwice

Podstawowe Informacje

Czas trwania

Kurs rozpoczyna się zazwyczaj wraz z początkiem roku szkolnego i trwa do jego zakończenia. Ale zapisać można się w dowolnej chwili. Okazjonalnie organizowane są również w tej formie zajęcia wakacyjne.

 

Zakres kursu

Podczas lekcji dzieci poznają podstawy obliczeń na sorobanie, uczą się liczenia metodą ANZAN (arytmetyka mentalna sorobanu) oraz przygotowują się do egzaminów Japońskiego Związku Sorobanu.

Forma zajęć

Każde dziecko pracuje na zajęciach indywidualnie, ze swoim własnym materiałem. Dlatego też wolne tempo pracy dziecka nie jest żadną przeszkodą do jego udziału w zajęciach grupowych.

Materiały

W ramach udziału w kursie dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne materiały edukacyjne: liczydło (model podstawowy), książki, zeszyt zadań domowych, arkusze egzaminacyjne.

 

Dla kogo?

Kurs adresowany jest dla dzieci w wieku od ok. 5 lat do 18 lat.

Zajęcia

Czas trwania pojedynczych zajęć to czas w granicach 50 min.

Umów się na DARMOWĄ lekcję próbną

Zapraszamy do skorzystania z naszych darmowych lekcji próbnych! Wiemy, że zanim zdecydujesz się na pełny kurs, możesz chcieć się upewnić, że metoda nauczania, struktura lekcji i styl prowadzenia kursu są odpowiednie dla Ciebie lub Twojego dziecka. Umów się na darmową lekcję próbną, abyś mógł/a osobiście doświadczyć, jakie korzyści może przynieść nauka sorobanu.

Specyfikacja i Zakres Kursu

Kurs stacjonarny podzielony jest na kilka części.

To od dziecka zależy, do którego momentu będzie chciało się uczyć.

CZĘŚĆ I

Nauka podstaw liczenia (czas realizacji: od ok. 3 do ok. 14 miesięcy)

1

Poziom HOP

Absolutne podstawy obliczeń na sorobanie. W tym kursie pracujemy na liczbach jednocyfrowych.

2

Poziom STEP

Wprowadzenie działań na liczbach dwucyfrowych i zasad obliczeniowych pozwalających swobodnie dodawać i odejmować w zakresie do 50.

3

Poziom JUMP

Rozszerzenie umiejętności dodawania i odejmowania z przekroczeniem liczby 50 i liczby 100.

CZĘŚĆ II

Podstawowe działania (czas realizacji: od ok. 10 do ok. 24 miesięcy)

1

Poziom 10-9kyu

Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych (5 liczb) oraz mnożenie liczb dwucyfrowych przez przez liczbę jednocyfrową.

2

Poziom 8kyu

Doskonalenie dodawania liczb dwucyfrowych (10 liczb), mnożenie liczb trzycyfrowych przez liczbę jednocyfrową, dzielenie liczb trzycyfrowych przez liczbę jednocyfrową.

3

Poziom 7kyu

Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych (15 liczb), mnożenie liczb dwucyfrowych przez liczby dwucyfrowe, dzielenie liczb czterocyfrowych przez liczby jednocyfrowe.

Arytmetyka mentalna Sorobanu

Dodawanie liczb jednocyfrowych.

CZĘŚĆ III

Średnio zaawansowane działania (czas realizacji: od ok. 10 do ok. 24 miesięcy)

1

Poziom 6-4kyu

Dodawanie i odejmowanie liczb 2-5 cyfrowych (15 liczb), mnożenie liczb 3-5 cyfrowych, dzielenie przez liczby 3-cyfrowe.

Arytmetyka mentalna Sorobanu

Dodawanie liczb dwucyfrowych, mnożenie liczb 2-cyfrowych przez 1-cyfrowe, dzielenie liczby 3-cyfrowych przez 1-cyfrowe.

CZĘŚĆ IV

Zaawansowane działania (czas realizacji: ok. 2 lata lub więcej):

1

Poziom 3-1kyu

Dodawanie i odejmowanie liczb wielocyfrowych, mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych, zaokrąglanie wyników na poziomie od 3 kyu do 1 kyu,

Arytmetyka mentalna Sorobanu

Dodawanie liczb 2-3 cyfrowych mnożenie liczb 2-cyfrowych przez 2-cyfrowe, dzielenie przez liczby 2-cyfrowe. 

Czas trwania: średnio od 2 do 4 lat.

Materiały

Materiały używane w kursach stacjonarnych dla dzieci są w języku japońskim lub angielskim. Ale brak znajomości tych języków wcale nie przeszkadza w nauce. Świetnie przemyślane i udoskonalane od 1973 roku ćwiczenia, pomagają uczniom nabyć prawidłowe nawyki obliczeniowe już na początku nauki, by potem procentowało to na trudniejszych etapach. Co ważne, nasze doświadczenia pokazują, że z książek mogą z powodzeniem korzystać nawet 5-latki.

HOP
książeczka uczy podstaw dodawania i odejmowania za pomocą liczydła;
STEP
książeczka uczy przekraczania progu dziesiątkowego;
JUMP
książeczka uczy dodawania i odejmowania z przekroczeniem 50 i 100

Najpierw uczniowie nabywają podstawowe umiejętności obliczeniowe na fizycznym liczydle japońskim – sorobanie korzystając z 3 książeczek „HOP”, „STEP” i „JUMP”. Ćwiczenia w nich zawarte prowadzą uczniów krok po kroku od przykładów łatwych do coraz trudniejszych. Każda strona książeczek to nowe wyzwanie lub trening utrwalający. Nauczyciel czuwa nad prawidłową pracą rąk, kontroluje poprawność obliczeń i udziela wskazówek.

Po opanowaniu umiejętności działań z tych 3 książeczek kursanci zaczynają doskonalić technikę i nabywać szybkość obliczeń w dodawaniu i odejmowaniu. Uczą się też mnożenia i dzielenia. Nauka odbywa się w oparciu o kolejne książeczki/arkusze z zadaniami na poziomach od 10-9 kyu do 1 kyu. Po ukończeniu poziomu 9 kyu wprowadzane są książeczki do ćwiczenia  metody Anzan, czyli liczenia na wyobrażonym sorobanie (abakusie).

System Egzaminów

Każdy uczeń Akademii Sorobanu ma możliwość przystąpienia do egzaminu. Pozytywny wynik egzaminu nagradzamy japońskim certyfikatem potwierdzającym nabyte umiejętności. Egzaminy przeprowadzamy raz w miesiącu. Zazwyczaj jest to ostatnia sobota miesiąca. Do egzaminów przystępują uczniowie, którzy skończyli pracę z książkami HOP, STEP, JUMP. Celem egzaminów jest ocena umiejętności uczniów i motywacja do dalszej pracy. Ucznia łatwo jest zmotywować, jeśli okaże mu się uznanie dla jego umiejętności i da coś wyjątkowego, co te umiejętności potwierdza. Certyfikat w języku japońskim jest wyjątkową i doskonałą nagrodą będąca uznaniem i docenieniem wkładu pracy włożonej przez ucznia w samodoskonalenie. Jednocześnie motywuje go do wzrastania w umiejętnościach i zdobywania kolejnych certyfikatów. Egzamin jest płatny, co stanowi dodatkową motywację dla dziecka, by napisać go jak najlepiej.

Specyfikacja egzaminów

Zdawanie egzaminu poprzedza trening z użyciem próbnych arkuszy egzaminacyjnych. Trening ma na celu przygotowanie do liczenia na czas, minimalizację wystąpienia błędów i budowanie odporności na niepowodzenia i stres. W zakres egzaminów wchodzą następujące działania:

Egzamin 9 kyu – (dodawanie i odejmowanie, mnożenie), wymagana poprawność:
60%
Egzaminy 8 kyu – 7 kyu (dodawanie i odejmowanie, mnożenie, dzielenie), wymagana poprawność:
60%
Egzaminy 6 kyu – 2 kyu (dodawanie i odejmowanie, mnożenie, dzielenie), wymagana poprawność:
70%
Egzamin 1 kyu – (dodawanie i odejmowanie, mnożenie, dzielenie), wymagana poprawność:
80%

Nasi Trenerzy

Marlena Mostowik-Zientek

Trenerka

Anetta Tkaczyk

Trenerka

F&Q Pytania i Odpowiedzi

Sekcja ta pozwoli znaleźć Ci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu stacjonarnego sorobanu, który oferujemy. Zalecamy zapoznanie się z tą sekcją przed zapisaniem się na kurs lub zanim zadzwonisz z jakimkolwiek pytaniem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się już w naszym FAQ.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, w którym piszemy co nieco na ten temat.

W każdej dyscyplinie naukowej czy sportowej dojście do poziomu mistrzowskiego wymaga dużego wkładu pracy. Tak samo jest w nauce obliczeń mentalnych metodą japońskiego sorobanu. Na pewno nie da się nabyć spektakularnych umiejętności po roku nauki. Wszystko zależy od ilości zajęć w tygodniu, wkładu pracy w domu  i wsparcia rodziców oraz od możliwości dziecka. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że kurs wstępny (poziomy Hop, Step, Jump) dzieci ok. 7-8 letnie przechodzą w czasie ok. 6-12 miesięcy. Czasem trwa to krócej, a czasem dłużej. Pierwszy egzamin 9 kyu dzieci w takim wieku zdają po około roku nauki.

Terminarz zajęć w roku szkolnym oraz kalkulacja cenowa znajduje się w formularzu zapisu po wybrania miejsca zajęć na stronie …………….

Naukę można rozpocząć już nawet w wieku 4-5 lat, jednak najbardziej rozsądny wiek to 6-14 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by uczyły się starsze dzieci i dorośli. Jedynym wymaganiem jest umiejętność pisania cyfr przez dziecko oraz gotowość do pracy samodzielnej. Jeśli dziecko nie ma jeszcze nawyków obliczeniowych wyniesionych ze szkoły, to łatwiej przyjdzie mu nauka obliczeń na sorobanie i szybciej opanuje metodę Anzan. Czasem w przypadku młodszych dzieci jedyną możliwością są zajęcia indywidualne.

Niestety nie ma tu jednej odpowiedzi, wszystko zależy od rodzaju i stopnia dysfunkcji. Mamy doświadczenia w pracy z dziećmi z dysleksją i dyskalkulią i w ich przypadku jest to możliwe, ale wymaga dużego nakładu pracy ze strony dziecka, trenera i rodziców. Wskazane jest tu też porozumienie z nauczycielem przedmiotu. W efekcie dzieci takie pewniej czują się na lekcjach matematyki i sprawniej liczą z użyciem liczydła. Uczciwie musimy dodać, że mamy też porażki i metoda sorobanu ze względu na specyficzny styl pracy nie sprawdziła się w przypadku niektórych dzieci obarczonych głębszymi dysfunkcjami.

Jak najbardziej. Nauka obliczeń jest formą rozwijania sprawności rąk (np. w chorobach stawów), i intensywnego unikalnego treningu mózgu,  który pozwala zachować go w dobrej kondycji na długie lata. Mamy dobre doświadczenia w pracy z takimi osobami w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siedlcach. W Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie osoby w wieku 50+ dwukrotnie stawały na podium zajmując II i III miejsce. Tu można obejrzeć film o Pani Jolancie z Siedlec, której pasją jest liczenie na sorobanie – ZOBACZ FILM.

Niestety nie! Aby biegle liczyć na sorobanie, należy dużo ćwiczyć. Nie wystarczą tu same ćwiczenia z kursu. Trzeba włożyć  sporo wysiłku w doskonalenie sprawności obliczeniowej zwłaszcza na wyższych poziomach. Choć w naszej szkole nie ma obowiązkowych prac domowych, to informujemy, że trening w domu może przyspieszyć nabywanie kolejnych umiejętności. Jest on niezbędny w przygotowaniu się do konkursów sorobanu i egzaminów na wyższe stopnie umiejętności.

Zdecydowanie polecamy liczydło dobrej jakości, najlepiej drewniane liczydło produkcji japońskiej. Zdajemy sobie sprawę, że jest do duży koszt. W początkowej fazie nauki wystarcza więc liczydło z tworzywa sztucznego, np. takie, jak w naszym sklepie. Wiele dzieci początkowo używa liczydła produkcji chińskiej. Chińskie liczydło jest stosunkowo tanie ale i mało wygodne oraz nietrwałe. Na początek nauki  powinno wystarczyć. Wraz z nabywaniem biegłości w obliczeniach, kursant sam zaczyna dostrzegać słaby komfort pracy z takim liczydłem. To znak, że nadszedł czas na zakup liczydła lepszej jakości. W przypadku osób dorosłych lub małych dzieci czasem lepiej sprawdza się liczydło z nieco powiększonymi koralami. Takie liczydła są zazwyczaj wykonane w całości z tworzywa sztucznego, albo też z tworzywa sztucznego są korale, zaś ramka wykonana jest z drewna.

Metodę tę można opanować, jeśli ma się w stopniu doskonałym opanowane liczenie na sorobanie. Zatem najpierw trzeba dobrze nauczyć się liczyć na liczydle. W kursach japońskich metodę tę zaczyna się wprowadzać dopiero gdy dziecko dobrze opanowało podstawy sorobanu. Należy tu dodać, że dzieciom łatwiej przychodzi opanowanie anzan, niż dorosłym.

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy tylko, że zazwyczaj szkoły te pracują w oparciu o własne materiały, nabyte doświadczenie i własny system kształcenia nauczycieli. Metody stosowane przez te szkoły mniej lub bardziej odbiegają od metod stosowanych w Japonii. Nie wszystkie są prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli Japońskiego Związku Sorobanu. Nie oznacza to jednak, że nauka w tych szkołach nie przyniesie efektów. Należy jednak pamiętać, że to Japonia jest ojczyzną sorobanu i to w tym kraju opracowano najskuteczniejsze metody nauki obliczeń na tym liczydle. To właśnie uczniowie japońskich szkół zdobywają największe osiągnięcia w tym zakresie.

Zapisy

Zapisz swoje dziecko na lekcje próbne lub roczne SOROBANU (japońskiej arytmetyki mentalnej) i YUPANY (liczydła inków – więcej https://yupana.pl)  W formularzu są dostępne wszystkie niezbędne informacje, w tym terminy zajęć i ceny. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zajęć i polityką prywatności (linki w formularzu zapisu).

Lekcje próbne

Dla nowych osób prowadzimy  lekcje próbne!

Umiejętność zapisu cyfr

Dzieci biorące udział w zajęciach muszą potrafić zapisywać cyfry.

Zajęcia 2x w tygodniu

Zalecamy zapisanie dziecka na zajęcia 2 razy w tygodniu. Zapisując raz w tygodniu przyjmujesz do wiadomości, że postępy będą przychodziły wolniej.

Nasi uczniowie

Rodzice dzieci, które są już naszymi uczniami, nie muszą wypełniać formularza. Mogą dokonać zapisu w aplikacji dla rodzica.

Zacznij przygodę z Sorobanem

Sprawimy, że tabliczka mnożenia i dzielenia nie będzie już problemem nawet u najmłodszych dzieci, a stanie się przyjemnością

System Egzaminów

Procedura zapisu dziecka na kurs roczny dwa razy w tygodniu:

Krok 1

Wypełnij formularz zapisując dziecko na wybrany termin zajęć.

Krok 2

Załóż konto w systemie dla rodzica (nowi uczniowie – szczegóły w wiadomości email)

Krok 3

Zaloguj się na konto rodzica i zapisz dziecko na drugi termin zajęć.

W przypadku problemów, prosimy o kontakt.